Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Digital signering, Köping, Arboga, Kungsör, Surahammar
Referensnummer: VMKF-U 2022.76
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser ett ramavtal för en IT-tjänst för digitala signeringslistor för att kvalitetssäkra läkemedelsadministreringen och andra hälso- och sjukvårdsuppgifter som utförs enligt ordination eller instruktion. Målet är att öka patientsäkerheten och förhindra systemfel. VMKF agerar inköpscentral för Arboga, Kungsörs, Köpings och Surahammars kommuner. Kommunerna samt ett antal kommunala bolag har möjlighet att avropa IT-tjänsten.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 6 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 48814000 Medicinska informationssystem
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen