81870-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Emmaboda: Byggnadsanläggning
Meddelande om upphandling
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Nybyggnation Björken 1 Emmaboda.
Referensnummer: 160480-A110
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45210000 Byggnadsanläggning
II.1.4.
Kort beskrivning
Projektet omfattar nybyggnation av lokaler för landstingets verksamheter i Emmaboda och följande verksamheter kommer finnas i byggnaden:
Hälsocentral, Folktandvård, Distriktsrehabilitering, Öppenvårdsmottagning psykiatri, Mödrahälsovård, Barnhälsovård och Öppen förskola i kommunal regi.
Förfrågningsunderlag hämtas från:
www.ltkalmar.se/upphandling
https://ext.ltkalmar.se/avantra/customer/kalmar/modules/purchase/published/Selected.aspx?pid=4295
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45231000 Bygg- och anläggningsarbeten för rör-, kommunikations- och kraftledningar, 45231100 Allmänna bygg- och anläggningsarbeten: rörledningar, 45231300 Anläggningsarbete för vatten- och avloppsledningar, 45310000 Installation av elektriska ledningar och armatur, 45330000 Rörmokeriarbeten, 45331000 Installation av värme, ventilation och luftkonditionering, 45400000 Färdigställande byggnadsarbeten, 45432100 Golvläggning och beläggning, 45442100 Målning, 51900000 Installation av styr- och reglersystem
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen