2. Förfarande
Förfarande
Titel: Bollnästriangeln, stationerna Simessjön, Bolle, Prästnäset och Bränderna
Beskrivning: Projektet omfattar utförande av fyra Greenfield stationer i södra Hälsingland enligt nedan. Prästnäset En transformatorstation 130/70/10. 130kV ställverk bestående av A och B skena, två dubbelbrytarfack för inkommande linjer, ett dubbelbrytarfack för en transformator 130/70kV 63MVA, två enkelbrytarfack för två transformatorer 130/10kV 25MVA. Ett utgående 70kV enkelbrytarfack. 10kV inomhusställverk bestående av A och B skena med 14 fack. Det ingår markarbeten, tillfartsväg, stängsel, nollpunktsutrustning för 70 och 10kV samt byggnad för 10kV ställverk och kontrollutrustning för anläggningen. Simessjön En fördelningsstation med 130kV ställverk som är uppbyggt med A och B skena, 3 dubbelbrytarfack för inkommande/utgående linjer. En ledning som ansluter till en befintlig vindkraftspark ska klippas upp och anslutas till stationen. Det ingår markarbeten, tillfartsväg, stängsel samt byggnad för kontrollutrustning. Bolle En fördelningsstation med 130kV ställverk som är uppbyggt med A och B skena, 4 dubbelbrytarfack för inkommande/utgående linjer. Det ingår markarbeten, tillfartsväg, stängsel samt byggnad för kontrollutrustning. Bränderna En fördelningsstation med 10kV ställverk som är uppbyggt med A och B skena, 17 fack som ska uppföras i en byggnad, 2 lokaltransformatorer som placeras utanför. Det ingår markarbete samt rasering av befintlig 70/10 transformatorstation. Det förekommer sidoentreprenader med beroenden för samtliga stationer. Beställaren tillhandahåller krafttransformatorerna. Tidplan: Projektet har en planerad byggstart i fält från juni 2027 och 4 år framåt till juli 2031. Förfrågningsunderlag är planerat för utskick i februari 2026.
Typ av förfarande: Förhandlat förfarande med föregående meddelande om upphandling/under konkurrens
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Byggentreprenader
Huvudklassificering (cpv): 45315300 Anläggningar för elförsörjning
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:122378:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 45111300 Demonteringsarbeten, 65300000 Eldistribution och tillhörande tjänster