81897-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Linköping: Geotekniska ingenjörstjänster
Meddelande om upphandling – försörjningssektorerna
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Geoteknik - tekniska konsulter och fältgeotekniker
Referensnummer: 22/242
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71332000 Geotekniska ingenjörstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandling av tekniska konsulttjänster inom geoteknik samt tillhörande fältgeotekniker och borriggar.
Omfattning
Upphandlingen omfattar konsultation och tekniskt genomförande av geotekniska uppdrag (planering och exekvering). Detta inkluderar konsulttjänster, fälttekniker, borrigg med sondering och rapportering till kommunens geoarkiv (gemensamt) vilket för närvarande är placerat hos Tekniska verken.
Upphandlingen är geografiskt avgränsad och avser endast uppdrag i Östergötland.
Tidigare har Tekniska verken haft tre (3) heltidsanställda för utförande av uppdragen (vilket inkluderade uppdrag för Linköpings kommun), Tekniska verken uppskattar kommande behov inom detta ramavtal till 1,5 till 2 heltidstjänster.
Takvolym för ramavtalet är SEK 50 000 000 (exkl. moms).
Tekniska verken avser ingå ramavtal med maximalt tre (3) leverantörer.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 50 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71351000 Geologisk, geofysisk och övrig vetenskaplig prospektering
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandling av tekniska konsulttjänster inom geoteknik samt tillhörande fältgeotekniker och borriggar. Även hantering av kommunens geoarkiv.
Bakgrund
Tekniska verkenkoncernen har tidigare haft en geoteknisk avdelning som hanterat planering och genomförande av marknundersökningar/sondering mm vid markentreprenader. Denna verksamhet är nu avslutad och koncernen behöver bygga upp ett samarbete med externa parter.
Syfte
Tekniska verkenkoncernen avser ta in extern kompetens av hög klass avseende marknundersökningar och konsultation vid markentreprenader. Upphandlingen syftar även till att bygga långsiktiga samarbeten med tre (3) leverantörer, dels för att säkra kompetenser för Beställaren men även att säkerställa redundans och långsiktighet i uppdraget.
Upphandlingen avser listade bolag inom Tekniska verken (se 1.3 Beställare). Upphandlingen är geografiskt avgränsad och avser endast uppdrag i Östergötland.
Upphandlingen omfattar löpande behov hos Beställaren inom avtalsområdet. För enskilda projekt kan geotekniska undersökningar ingå i en leverantörs helhetsåtagande, Beställaren förbehåller sig rätten att inkludera tjänsten i sådan separat upphandling.
Under avtalstiden kan förändringar komma att ske utifrån koncernbeslut, verksamhetsförändringar med mera som kan påverka behovet och volymen.
Uppdelning av kontrakt