Typ av upphandlande myndighet Departement eller annan central, regional eller lokal statlig myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ombyggnation Carolina Rediviva.
Referensnummer: 223-2195/10
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 45212300 Anläggningsarbeten för konst- och kulturbyggnader
II.1.4.
Kort beskrivning
Ombyggnation av främst entréplan, plan 4 och plan under. En delvis nedsänkt miljöstation kommer att byggas.
Utförandeentreprenad.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 45212330 Byggnation av bibliotek, 45262700 Ombyggnadsarbete, 45400000 Färdigställande byggnadsarbeten
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen