82034-2022 - PlaneringSverige-Åkersberga: Snöröjning
Förhandsmeddelande
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Årsavtal Yttre skötsel
Referensnummer: 22/177
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90620000 Snöröjning
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandling av årsavtal för Yttre skötsel av mark. Avtal med en leverantör kommer tecknas. Ersättning en fast del och rörlig del. Avtalstiden blir 2 år med optioner på 1+1+1 år förlängning.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 70 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Avtalet avser yttre skötsel av mark. Under vintersäsongen utförs vinterväghållning, halkbekämpning samt sandupptagning. Under sommarsäsongen utförs klippning av gräs, ogräsrensning. Under hela året sker skötsel och tillsyn av lekplatser, trädfällning samt tömning av papperskorgar och askkoppar.