82056-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Medicinsk utrustning, läkemedel och hygienartiklar
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
397870-AI911387 Ramavtal avseende medicintekniska produkter.
Referensnummer: 397870-AI911387
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33000000 Medicinsk utrustning, läkemedel och hygienartiklar
II.1.4.
Kort beskrivning
FMV, på uppdrag av Försvarsmakten, Myndigheten för samhällsskydd och beredskap (MSB), Polismyndigheten (Polisen) och Kustbevakningen (KBV), har behov av att anskaffa medicintekniska produkter, övningsmateriel samt labbutrustning. FMV kommer att genomföra upphandlingen omfattande nyss nämnda föremål åt samtliga uppräknade statliga myndigheter (se dock klausul ”Särskilda reservationer”).
Materielen kommer att brukas huvudsakligen i Sverige, men även i samband med insatser i andra länder, varför dessa behöver vara av hög kvalitet och erfordrar en bra service med kort leveranstid. Mot bakgrund av den till antalet omfattande anskaffning som krävs kommande period konstateras det sammantaget vid analys av marknaden, omvärlden och FMV:s förutsättningar att ett delat ramavtal möter behovsbilden på ett bra sätt. Upphandlingen syftar till att skapa en grossistlösning, med enskilda avtal, för respektive område.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 100 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
33100000 Medicinsk utrustning, 33140000 Medicinska förbrukningsartiklar, 33160000 Operationsteknik, 33180000 Funktionellt stöd, 33190000 Diverse medicinktekniska produkter, 33120000 System för registrering och undersökningsutrustning, 33162000 Apparatur och instrument för operationssalar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen