2. Förfarande
Förfarande
Titel: Stambyte Sabbatsberg 18
Beskrivning: Sabbatsberg 18 byggdes 1967 som personal- och elevbostadshus. Byggnaden ritades av Uddenberg-Hjelm arkitektkontor och förvaltas idag utav Svenska Bostäder. Huset består av 231 st. lägenheter om 1RoK – 4 RoK, majoriteten av lägenheterna är 1 RoK. Huset består av 10 st. bostadsplan samt ett källarplan i souterräng. Det finns en mindre kontorslokal på bottenvåningen samt utrymmen i källarvåningen såsom en teaterlokal, teknikutrymmen samt gemensamma utrymmen såsom tvättstuga, lägenhetsförråd och cykel/barnvagnsförråd. Två hissar och en trappa finns, placerade ungefär mitt på byggnaden. Ett utrymningstrapphus finns på vardera gaveln. Huset har inte genomgått någon helomfattande renovering sedan uppförandet och är därav i behov av stambyte samt även ny el och nya el centraler för lägenheterna. Ventilationen i huset är däremot bytt till ett FX system och omfattas inte av renoveringen. Befintliga schakt är ingjutna i betongväggar vilket gör att nya rördragningar kommer utföras med våtrumskassetter på plan 1 och uppåt. För att uppnå tillgänglighet kommer stora delar av badrummens utförande justeras, brunnar behöver flyttas, toalett och tvättställ byta plats. Stammar i källare samt stammar mellan källarvåning och bottenvåning ska relinas. Stamrenovering utförs med kvarboende hyresgäster. För lägenhet med lägenhetsnummer 0202, gäller en totalrenovering samt sanering av alla utrymmen i lägenheten.
Intern identifierare: SB 2025/885
Typ av förfarande: Förhandlat förfarande med föregående meddelande om upphandling/under konkurrens
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Byggentreprenader
Huvudklassificering (cpv): 45262690 Renovering av byggnader
Ytterligare klassificering (cpv): 45453100 Renoveringsarbeten
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: Stambyte Sabbatsberg 18