2. Förfarande
Förfarande
Titel: Schakt- och grävtjänster
Beskrivning: Upphandlingen avser i huvudsak schakt- och grävtjänster samt tillhörande resurser, entreprenadarbeten och stödinsatser som krävs för att genomföra och färdigställa arbetena. Detta inkluderar vid behov maskiner och fordon med bemanning, kompletterande personalinsatser, anläggningsentreprenader, transporter och bortforsling av massor, beredskapsinsatser samt relaterade produkter och tjänster.
Intern identifierare: 25/40
Typ av förfarande: Selektivt
Förfarandet är påskyndat: nej
Förfarandets viktigaste kännetecken: enl upphandlingsdokumentet
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 60180000 Uthyrning av fordon för godstransport med förare
Ytterligare klassificering (cpv): 43200000 Schakt- och grävmaskiner samt tillhörande delar
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0000