82135-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Kristianstad: Anläggningsarbete
Meddelande om upphandling
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Allöskolan
Referensnummer: TN 2021/1305
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45000000 Anläggningsarbete
II.1.4.
Kort beskrivning
Allöskolan är en ny högstadieskola och grundsärskola för totalt ca 620 elever. Skolan är belägen centralt i Kristianstad. Projektet gäller nybyggnad av en skola i 3 våningar, BTA ca 10580m2, samt en större idrottshall med två hallar och ca 10 omklädningsrum, BTA ca 3080m2. Tomten där skolan skall byggas har det tidigare funnits en skola som nu är riven. Marken är sedan gammalt utfylld av massor som skall hanteras enligt myndighetsbeslut.
I entreprenaden ingår att sköta och underhålla hela markanläggningen, från entreprenadstart till 2 år efter godkänd entreprenad.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 390 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen