8215-2020 - ResultatSverige-Linköping: Medicinsk utrustning
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Kryostatmaskiner till Klinisk patologi
Referensnummer: UC-2019-56
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33100000 Medicinsk utrustning
II.1.4.
Kort beskrivning
Region Östergötland avser upphandla två (2) Kryostatmaskiner till klinisk patologi för bibehålla kontinuitétskraven. Instrumenten kommer att vara placerade på centrumet för klinisk patologi i Linköping.
Helt eller delat anbud
Anbud ska lämnas på hela uppdraget/omfattningen.Anledningen till att upphandlingen inte har delats upp i separata anbudsområden är att det skulle ledatill alltför tekniska svårigheter med att ha flera parter att förhålla sig till.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen