See the notice on TED website
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Medicinska engångshandskar och övrig vårdrelaterad skyddsmateriel
Beskrivning: Norrköpings kommun i samarbete med Linköping-, Valdemarsvik- , Söderköping och Finspångs kommuner inbjuder Er att lämna anbud på medicinska engångshandskar och övrig vårdrelaterad skyddsmateriel i enlighet med de villkor som framgår av upphandlingsdokumentet. Anbudsgivning, bevakning av nuvarande inklusive kommande upphandlingar och avtal är en kostnadsfri tjänst via kommunens upphandlingsverktyg www.e-avrop.com.
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Varor
Huvudklassificering (cpv): 18424300 Engångshandskar
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:112594:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 33140000 Medicinska förbrukningsartiklar, 33141420 Operationshandskar
Optioner:
Beskrivning av alternativen: OPTION - UTVECKLING INOM MILJÖ- OCH KLIMAT Beställaren vill främja nya innovationer och innovativa processer inom avtalsområdet och vill att antagen leverantör aktivt arbetar för att bidra till detta. Om det tas fram produkter i återvunnet material, fossilfritt material eller annat material med lägre klimatpåverkan eller produkter som kan bidra till en minskad mängd avfall vill Beställaren att Leverantören arbetar för att kunna erbjuda dessa och att Beställaren kan lägga till dem i sortimentet. Kan Leverantören, under avtalstiden, erbjuda produkter enligt stycket ovan istället för avtalade produkter, ska Leverantören kontakta Beställaren för att erbjuda miljömässigt bättre produkt som uppfyller samma funktion och verksamhetskrav. Priset på miljömässigt bättre produkt får maximalt överstiga 10% av den tidigare avtalade och offererade produkten. Kommunen har, enligt denna option, rätt att lägga till ovan nämnda produkter med lägre klimat- och miljöpåverkan.. Priset på ersättningsprodukter med lägre klimat- och miljöpåverkan , får maximalt uppgå till en merkostnad om 10% av det ursprungliga priset, per produkt.