82174-2023 - PlaneringSverige-Växjö: Köksutrustning, hushållsartiklar och materiel för catering
Förhandsmeddelande
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
RFI Måltidsförpackningar av förnybart material, för matdistribution inom hemtjänsten
Referensnummer: KS2020-00463
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
39220000 Köksutrustning, hushållsartiklar och materiel för catering
II.1.4.
Kort beskrivning
Syftet med denna RFI är att samla in information så att Växjö kommun får ökade möjligheter att skapa
ett tydligt och framåtsyftande upphandlingsdokument som leder till ett avtal för måltidsförpackningar producerade av förnybar råvara alternativt av återvunnen polymer.
Växjö kommun utför även länsövergripande upphandlingar, varför avtalet kan komma att omfatta
kommunerna i Kronobergs län.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
39222000 Produkter för catering, 39222100 Engångsartiklar för catering
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen