2. Förfarande
Förfarande
Titel: Supportavtal med Vialis för Styrutrustning vägsida
Beskrivning: Systemsupport och inköp av kritiska reservdelar. Trafikverket har lokala styrenheter som styr kritisk utrustning i våra komplexa väganläggningar. Enheterna styr trafikutrustningsobjekt som ingår i tunnelsäkerhetskonceptet och är vitala för att kunna stänga och vägleda trafikanter vid en händelse eller olycka. Styrenheterna av fabrikat Vialis har uppnått End of Sales (EOS) och Trafikverket kan inte längre få tag i reservdelar eller köpa in en ersättningsprodukt. För att undvika funktionsbortfall som påverkar tunnelsäkerheten i Norra Länken, Törnskogstunneln och Löttingetunneln behöver Trafikverket teckna ett supportavtal direkt med leverantören av styrutrustningen. I supportavtalet ingår också inköp av 10-20st kritiska komponenter som kan användas för att reparera befintlig utrustning och minimera risken för framtida funktionsbortfall. Då Vialis är leverantör till befintlig styrutrustning i Norra Länken, Törnskogstunneln och Löttinge så finns det ingen annan leverantör på marknaden som kan hjälpa till med detta.
Intern identifierare: KOM-417410
Typ av förfarande: Förhandlat förfarande utan föregående meddelande om upphandling
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Beskrivning: IT-tjänster (it-konsulter, hård- & mjukvara samt support & underhåll) Supportavtal med hårdvara – leverantör Vialis. Supportavtal för Styrutrustning vägsida. Utrustningen är kritisk och styr skyltar i bla Norra Länken och Norrortsleden. Styrutrustningen är ej tillgänglig pga end of sales men går att få tag på begagnade delar via Vialis. Bilaga finns i filarean Beställaren har tidigare ahft kontalt med Kajsa Svanberg
Intern identifierare: Supportavtal med Vialis för Styrutrustning vägsida