82212-2018 - ResultatSverige-Göteborg: Byggnation av byggnader med flera funktioner
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Beväringsgatan -Nya Kviberghuset
Referensnummer: 106/17
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45211350 Byggnation av byggnader med flera funktioner
II.1.4.
Kort beskrivning
Omfattar byggnation av ett flerbostadshus om ifrån 16 våningar till 5våningar med sammanlagt 226 lägenheter och verksamhetslokaler. I anslutning till bygganden skall parkeringsgarage byggas i två våningar.
Plats: Beväringsgatan, Kviberg, Göteborg.
Form: Totalentreprenad.
Status: Detaljplan har vunnit laga kraft.
Byggherre: Framtiden Byggutveckling AB.
Projektchef: Mattias Ström.
Färdigställd byggnad kommer överlämnas till Bostads AB Poseidon.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45000000 Anläggningsarbete, 45210000 Byggnadsanläggning, 45211341 Byggnation av lägenheter, 45213312 Byggnation av parkeringshus, 45236000 Markanläggning, 45300000 Byggnadsinstallationsarbeten, 45310000 Installation av elektriska ledningar och armatur, 45315100 Eltekniska installationer, 45330000 Rörmokeriarbeten, 45331000 Installation av värme, ventilation och luftkonditionering, 45332200 VA-arbeten, 51900000 Installation av styr- och reglersystem
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen