82215-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Jönköping: Utbildningstjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Kurser och gruppaktiviteter om djurvälfärd, riktade till lamm- och fårproducenter
Referensnummer: 3.2.11-00485/2022
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
80500000 Utbildningstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Jordbruksverket bjuder in till att lämna anbud på upphandling av kurser, studiecirklar, erfarenhetsgrupper och liknande gruppaktiviteter om ökad djurvälfärd inom lamm- och fårproduktion.
Det finns behov av att öka kunskaperna om djurvälfärd hos lamm- och fårproducenter i hela Sverige, för att ge förutsättningar för en produktion med god lönsamhet och djurvälfärd.
Jordbruksverket har ansvar för genomförande av kompetensutveckling inom landsbygdsprogrammet för att öka djurvälfärden i svenska jordbruks- och rennäringsföretag under programperioden 2014–2022.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
80400000 Vuxen- och annan undervisning, 80510000 Specialutbildning, 80540000 Miljöutbildning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Inbjudan att lämna anbud