See the notice on TED website
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Entreprenad avseende förnyelse av höghus, Bagartorp Centrum
Beskrivning: Objektet avser utförande av renovering av höghus i Bagartorp centrum. Bagartorpsringen består av fem (5) höghus, med 16 våningar vardera, belägna i Solna som ägs och förvaltas av bostadsstiftelsen Signalisten. Byggnaderna är uppförda år 1959 till 1960. Tillsammans inrymmer byggnaderna 362 lägenheter från 1 RoKv till 5 RoK. Husen ska renoveras i tre (3) etapper, varav detta är den första. Omfattningen av entreprenaden framgår av övriga handlingar.
Intern identifierare: SI 2025/10
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Byggentreprenader
Huvudklassificering (cpv): 45000000 Anläggningsarbete
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0000