82229-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Gävle: Programvara och informationssystem
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Stöd för kund-, dokument- och ärendehantering samt arkiv.
Referensnummer: 104-2017/254
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
48000000 Programvara och informationssystem
II.1.4.
Kort beskrivning
Lantmäteriet har behov av en ny plattform för att tillgodose följande behov:
— ärendehantering (inkl. automatiserade processer);
— dokumenthantering;
— digital arkivering;
— kundhantering;
— informationsredovisning (arkivredovisning).
Behoven kan lösas med ett eller flera standardkomponenter/-system som integreras och anpassas till de krav Lantmäteriet har.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
48311100 Dokumenthanteringssystem, 48329000 Bildbehandlings- och arkiveringssystem, 48443000 Programvara för redovisning, 48445000 Programvara för kundhantering, 48517000 IT-programvara, 48800000 Informationssystem och servrar, 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Lantmäteriet ämnar anskaffa en systemlösning som:
— kan anpassas efter Lantmäteriets olika verksamhetsprocesser och flöden kan växa över tid, både i form av funktionalitet och volym;
— skapar återanvändbarhet av funktionalitet inom ärende-, dokument-, kundhantering och e-arkiv;
— ger förutsättningar för automatiserade processer;
— ger förutsättningar för att kunna hantera information genom hela dess livscykel.