8224-2023 - ResultatSverige-Stockholm: Yrkeskläder, särskilda arbetskläder och tillbehör
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling av Profilkläder
Referensnummer: NV-02642-22
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
18100000 Yrkeskläder, särskilda arbetskläder och tillbehör
II.1.4.
Kort beskrivning
Naturvårdsverket upphandlar profil och verksamhetskläder för förvaltningspersonal i Sveriges nationalparker.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
18110000 Arbetskläder för män, 18200000 Ytterkläder, 18221000 Regnkläder, 18234000 Byxor, 18332000 Skjortor, 18443300 Huvudbonader, 18443340 Kepsar, 18931100 Ryggsäckar, 39221150 Termosflaskor
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Naturvårdsverket upphandlar profil och verksamhetskläder för förvaltningspersonal i Sveriges nationalparker och anställda inom Naturvårdsverkets lavinverksamhet.