2. Förfarande
Förfarande
Titel: Byggledare funktionsenteprenad byggnadsverk
Beskrivning: Upphandlingen syftar till att teckna kontrakt om konsulttjänster avseende byggledning för funktionsentreprenaden byggnadsverk. Entreprenaden avser utförande av drift- och underhållsåtgärder på stadsmiljöförvaltningens byggnadsverk inom Göteborgs stad. Med byggnadsverk avses bland annat broar, bullerskyddsskärmar, kaj -och kanalkonstruktioner, stödkonstruktioner, tunnlar samt andra konstruktionstyper. Entreprenaden är utformad som en funktionsentreprenad, vilket innebär att entreprenören ansvarar för att anläggningarna upprätthåller angivna funktions- och kvalitetskrav under hela kontraktstiden. Syftet med kontraktet är att säkerställa en effektiv och kvalitetsstyrd genomförandeprocess genom byggledning, uppföljning, kontroll och samordning av entreprenörens arbeten.
Intern identifierare: N400U25-357
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 71540000 Byggteknisk ledning
Ytterligare klassificering (cpv): 71500000 Tjänster för bygg- och anläggningsarbeten
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: Byggledare funktionsenteprenad byggnadsverk