82255-2019 - ResultatSverige-Lycksele: Vägtransporter
Meddelande om tilldelning av kontrakt – försörjningssektorerna
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Linjetrafik Skellefteå kommun
Referensnummer: 2018-06-11
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
60100000 Vägtransporter
II.1.4.
Kort beskrivning
Länstrafiken i Västerbotten AB, nedan kallade beställaren, inbjuder härmed till anbudsansökan för upphandling av tidtabellslagd linjetrafik i Skellefteå kommun.
Trafikuppdraget omfattar drift av kollektivtrafik inom ramen för beställarens verksamhet, värderingar och mål. Dessutom omfattar trafikuppdraget att tillsammans med beställaren utveckla trafiken för fler och nöjdare kunder, bättre miljö samt bättre tillgänglighet.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
60112000 Kollektivtrafik på väg, 60120000 Taxitjänster, 60130000 Passagerartransport på väg för särskilda ändamål
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen