82257-2023 - ResultatSverige-Angered: Byggteknisk projektledning
Meddelande om tilldelning av kontrakt – försörjningssektorerna
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Projektledare Mjörn överföringsledningar
Referensnummer: 22/35
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71541000 Byggteknisk projektledning
II.1.4.
Kort beskrivning
Kretslopp och vatten och Lerums kommun genomför tillsammans ett projekt för att säkra och nyttja sjön Mjörn som råvattentäkt. Projektet består av följande delprojekt: inrättande av vattenskyddsområde, tillstånd för vattenverksamhet, nytt råvattenintag, gemensamma överföringsledningar.
Denna upphandling avser konsultuppdrag för projektledning av delprojekt gemensamma överföringsledningar, vars mål är att möjliggöra transport av råvatten från Mjörn till respektive kommuns vattenverk.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71311000 Konsulttjänster för väg- och vattenbyggnad, 71800000 Konsulttjänster med avseende på vattenförsörjning och avfall
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen