Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Kantinvagnar
Referensnummer: 2021-013
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 39310000 Cateringutrustning
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandling av kantinvagnar för Region Kalmar. Upphandlingen har tidigare annonserats under namn och diarienr "Kantinvagnar" dnr 2020-164. Då inga giltiga anbud inkom under det öppna förfarandet har Region Kalmar län genomfört ett förhandlat förfarande utan föregående annonsering i enlighet med 6 kap 12 § Lag 2016:1145) om offentlig upphandling.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 34911100 Vagnar, 39312200 Utrustning för personalmatsalar och lunchrum, 39315000 Restaurangutrustning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandling av kantinvagnar för Region Kalmar. Upphandlingen omfattar transport- och transport- och serveringsvagnar.