82324-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Nätutrustning
Meddelande om upphandling
Varor
direktiv 2009/81/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Den upphandlande myndighetens benämning på upphandlingen
Ramavtal för nätverksprodukter
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Köp
Nuts-kod SE Sverige
II.1.4.
Information om ramavtal
Ramavtal med en enda aktör
Ramavtalets löptid
Antal år: 7
Motivering för ett ramavtal som överskrider den maximala löptiden på sju år: 7 år
Uppskattat totalt värde av upphandlingen för hela ramavtalets löptid
Uppskattat värde, exkl. moms: 1 000 000 000 SEK
II.1.5.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen
Nuvarande ramavtal avseende nätverksprodukter kommer att upphöra 31.8.2019 och därmed finns ett behov att upphandla ett nytt ramavtal för att säkerställa leverans inom området. Försvarsmakten har för avsikt att teckna ramavtal med en leverantör som ska kunna försörja Försvarsmakten inom följande områden:
• Nätverksprodukter (hårdvara och integrerad mjukvara)
• Underhåll och support av existerande och tillkommande nätverksprodukter
• Utbildning
Område nätverksprodukter och utbildning beskrivs närmare i Bilaga 2 Nätverksprodukter.
II.1.6.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
32420000 Nätutrustning
II.2.
Upphandlingens omfattning
II.2.1.
Total mängd eller omfattning
II.2.2.
Information om optioner
Option: ja
Beskriv optionen: Förlängning kan ske vid flera tillfällen och på av FM valfri period inom ramen för dessa fyra år
Preliminär tidsplan för utnyttjande av optionen:
antal månader: 48 (fr.o.m. tilldelningen av kontraktet)