82365-2021 - KonkurrensutsättningSverige-BODEN: Snöröjning
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Snö och halkbekämpning 2021
Referensnummer: 21/1
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90620000 Snöröjning
II.1.4.
Kort beskrivning
Beställare är Stiftelsen BodenboBox 801961 17 Boden, entreprenaden omfattar:
Vinterväghållning omfattande snöröjning och halkbekämpning
Helgjour och beredskap
Sandupptagning, vårstädning
Beställaren bedömer att volymen för respektive avtalsår kan uppgå till mellan 2-3 miljoner kronor beroende på väderlek och lämnade priser.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45233141 Väghållning, 90612000 Gatsopning, 90630000 Isröjning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
UF1 Allmän orientering
Entreprenaden omfattar följande
Entreprenadens omfattning framgår av under UF.3.2.2 angivna handlingar i upphandlingsdokumentet.
Volymer under 2018 uppgick avropsvolymen till ca 2,6 miljoner kronor för tjänster av samma slag. Under 2019 uppgick motsvarande inköp en volymen på ca 2,4 miljoner kronor.
Beställaren bedömer därmed att volymen för respektive avtalsår kan uppgå till mellan 2-3 miljoner kronor beroende på väderlek och lämnade priser. Ramavtalets volym är beroende av väderlek och Beställaren kan därmed inte garantera någon volym.
Beställare är Stiftelsen Bodenbo Box 801961 17 Boden
Organisationsnummer: 898500-0622 Besöksadress: Parkgatan 34 Växel tel. 0921-578 80
Stiftelsen Bodenbo är en av Sveriges allmännyttiga bostadsstiftelser och grundades 1947.
Med drygt 2000 lägenheter och ett fåtal kommersiella lokaler är Bodenbo det största bostadsföretaget i Boden. Bodenbo har ett särskilt ansvar för bostadsmarknaden i Boden. Stiftelsen arbetar för att bidra till en positiv och attraktiv stad genom en ansvarsfull hyressättning och kloka investeringar.