82368-2021 - KonkurrensutsättningSverige-HUDDINGE: Konsulttjänster för ljudisolering och akustik
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Anbudsinbjudan - Ramavtal Akustikkonsulter
Referensnummer: HS/2020:211
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71313200 Konsulttjänster för ljudisolering och akustik
II.1.4.
Kort beskrivning
Ramavtalet omfattar konsulttjänster inom området akustik. Uppdrag kan t.ex. utgöras av utredning, beräkning, mätning, inventering, analys, bedömningar, rådgivning och åtgärdsförslag av ljudnivåer t.ex. för planarbete, vid klagomål eller inför nybyggnation och renoveringar. Ramavtal avses att tecknas med två leverantörer. Upphandlande myndighet är Huddinge Samhällsfastigheter
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71313000 Miljötekniska konsulttjänster, 71313100 Konsulttjänster för bullerkontroll
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Ramavtalet omfattar konsulttjänster inom området akustik. Uppdrag kan t.ex. utgöras av utredning, beräkning, mätning, inventering, analys, bedömningar, rådgivning och åtgärdsförslag av ljudnivåer t.ex. för planarbete, vid klagomål eller inför nybyggnation och renoveringar. Ramavtal avses att tecknas med tre leverantörer. Upphandlande myndighet är Huddinge Samhällsfastigheter