82459-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Karlstad: Byggnadsanläggning
Meddelande om upphandling
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Rivning och nyproduktion Hagaborgs FSK och flerbostadshus inom Åkaren 1 och 2
Referensnummer: UH-2019-4
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45210000 Byggnadsanläggning
II.1.4.
Kort beskrivning
Rivning av befintlig förskola och uppföra två nya byggnader med förskola samt ca 80 lägenheter inom samma fastighet.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
I Hagaborgs förskola inryms idag 5 avdelningar med ca 100 elever och XX personal. Byggnaden uppfördes år 1978 och har en lokalarea på 1003 kvm. Energiprestandan ligger på ca 190 kwh/kvm och år A temp. Byggnaden sitter samman med servishuset söder om byggnaden. Länken fungerar som utrymningsväg, mat och godstransport samt installationsstråk under länken med fjärrvärme. Byggnaden ska rivas i sin helhet inkl komplementbyggnader och förskolegård.
Två nya huskroppar med förskola inrymd i två våningsplan är planerat att uppföras inom fastigheten. Bostadshusen är i 8 samt 9 våningar med översta våningen som en indragen och med totalt ca 80 lägenheter i olika storlekar. Förskolan är tänkt inrymma 7 avdelningar (ca 140 barn och XX personal). I förskolan ska personalutrymmen och mottagningskök ingå. Ny förskolegård och bostadsgård med komplementbyggnader ska utformas i projektet. Avfallshanteringen i området ska ses över och anpassas.
Planerad evakuering av befintlig förskola kommer ske med hjälp av paviljonger. Dessa ska ställas upp norr om förskolan angränsande till Hagaborgsskolan. Inhyrning, uppförande och avvecklande av paviljongerna ingår i entreprenaden.
Parkeringar, rangeringsplats och trafikanordningar kommer att tillskapas och ses över för kommande bostäder, befintligt servicehus och förskola.