82472-2020 - ResultatSverige-Stockholm: Personbilar
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Tjänstefordon 2019
Referensnummer: 23.2-3666-19
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
34110000 Personbilar
II.1.4.
Kort beskrivning
Personbilar, Förmånsbilar och Transportfordon
Statens inköpscentral vid Kammarkollegiet (nedan Kammarkollegiet) ansvarar för upphandlingsverksamheten inom den statliga inköpssamordningen vilket innebär att Kammarkollegiet ingår samordnade ramavtal eller andra gemensamma avtal i syfte att effektivisera upphandlingar avseende varor och tjänster som myndigheter upphandlar ofta, i stor omfattning eller som uppgår till stora värden. I uppdraget ingår även att tillhandahålla stödverksamhet för inköp vid avrop från de samordnade ramavtalen.
Ytterligare information om oss och våra pågående upphandlingar, samordnade ramavtal och praktiska vägledningar finns på https://www.avropa.se/.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
34130000 Motorfordon för godstransport
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Vårt uppdrag
Välkommen att lämna anbud i upphandlingen av Tjänstefordon.
Kammarkollegiet tar, enligt regeringens beslut och efter samråd med Ekonomistyrningsverket (ESV), ut en administrationsavgift av ramavtalsleverantörer avseende all försäljning under respektive ramavtal. Ramavtalsleverantörer betalar en avgift som i dagsläget är 0,7 % av fakturerat nettobelopp, dvs. fakturavärdet exklusive mervärdesskatt.
Ed vinnande anbudsgivare tidigast efter att tiden för avtalsspärren löpt ut.