82482-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Eskilstuna: Mobiltelefoner
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Mobiltelefoner, tillbehör och Produktnära tjänster till Region Sörmland
Referensnummer: IN-IN23-0052
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
32250000 Mobiltelefoner
II.1.4.
Kort beskrivning
Syftet med upphandlingen är att säkerställa leverans av mobiltelefoner, tillbehör och Produktnära tjänster, med fokus på hållbarhet, säkerhet, tillgänglighet och kostnadseffektivitet. Leverantören förväntas agera proaktivt och rådgivande för att kontinuerligt hantera och utveckla leveransen utifrån påverkande omvärldsfaktorer, marknadens utveckling och Beställarens behov och förutsättningar över tid.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 14 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
32252100 Mobiltelefoner med handsfree
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen omfattar köp av Produkter och Produktnära tjänster såsom:
Produkter: Mobiltelefoner, iOS, Android och tillbehör
Produktnära tjänster: Webbutik/Beställningsportal, Konfiguration (MS Intune) och montering av skärmskydd, Leverans av Produkter till Beställaren, Service och support, Inskicksservice, Garantiärenden, Reparation utanför garanti, Återtag
Avtalets värde beräknas till cirka tolv (12) miljoner kronor. Ramavtalets totala takvolym uppgår till fjorton (14) miljoner kronor.