82493-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Kalmar: Programvara och informationssystem
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Service Management System.
Referensnummer: 2017/32-1.1.6
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
48000000 Programvara och informationssystem
II.1.4.
Kort beskrivning
Inom Linnéuniversitetet finns ett uttalat behov av ett gemensamt IT-stöd för hantering av service- och supportärenden. Anbudsförfrågan avseende ett Service Management System (SMS) skall stödja hela Linnéuniversitetet och underlätta samarbetet både inom och mellan universitetsförvaltningen, universitetsbiblioteket och fakulteter. Målsättningen med anskaffningen av Service Management System är att det ska vara enkelt för kunden att få hjälp. Handläggaren flyttar ärendet, inte kunden, och säkerställer att ett korrekt svar ges av rätt funktion. Systemet ska vara en så kallad ”molntjänst”.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
48100000 Programvara för särskild industri, 48810000 Informationssystem
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen