82508-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Tjänster i samband med i lag föreskriven revision
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling av revisionstjänster
Referensnummer: 20210001A
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79212300 Tjänster i samband med i lag föreskriven revision
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser årlig lagstadgad revision enligt stiftelselagen. Uppdraget kan även komma att handla om granskning av kapitalförvaltning, hållbarhet och cybersäkerhet.
KK-stiftelsen bildades 1994 av löntagarfondsmedel och uppdraget är att stärka svensk konkurrenskraft genom att ge forskningsmedel till yngre lärosäten där de samverkar med näringslivet.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Årlig revision av stiftelse med fokus på lagstadgad revision, inklusive granskning av kapitalförvaltning hållbarhet inom detsamma samt cybersäkerhet. De tre sistnämnda sker på avrop. Inga volymer är garanterade. Blivande leverantör ska ha kompetens inom de olika områden och erfarenhet av stiftelserevision.