Typ av upphandlande myndighet Departement eller annan central, regional eller lokal statlig myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling av översättartjänster
Referensnummer: 2021-00148
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 79530000 Översättartjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Riksbanken har behov av externt stöd av översättningstjänster från svenska till engelska och från engelska till svenska. Riksbanken kan även behöva hjälp med språkgranskning av engelska texter. Riksbanken har för närvarande flera ramavtal på området för att täcka riksbankens behov. Avtalen löper ut under februari 2021. Syftet med denna upphandling är att täcka de behov riksbanken har av stöd vid olika typer av översättningstjänster.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen