82526-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Kiruna: Plantering och skötsel av grönområden
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Blomsterleverans, planteringar och Grönyteskötsel
Referensnummer: 2023/3
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
77310000 Plantering och skötsel av grönområden
II.1.4.
Kort beskrivning
Omfattning av uppdraget
Ramavtalet avser att täcka beställarens behov av Blomster och Planteringsarbeten.Plantering av blomlådor i Kiruna skall ske i Tekniska Verkens och Kirunabostäders lokaler på Jägaregatan.Plantering av blomlådor i Vittangi skall ske i Tekniska Verkens lokaler på Vinsavägen.
Blomsterarrangemang i beställarens blomlådor och krukor
Plantorna skall vara krukade i storlek ca.8 cmVäxterna skall också vara märkta och av första klassens handelsvara. Väl andrivna till blom eller väl utvecklade knoppar och innehålla 50 % blommor.
Blomster anpassas till krukorna/ lådornas storlek och klimatet.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
77300000 Trädgårdstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Översiktlig information om objektet
Kirunabostäder och Kiruna Näringsfastigheter äger och förvaltar totalt cirka 2 160 lägenheter, 28 000 m2 kommersiella lokaler samt förvaltar ca 190 000 m2 kommunala verksamhetslokaler såsom skolor, äldreboenden, badhus, sporthallar och liknande åt Kiruna kommun.
Ramavtalet avser att täcka beställarens behov av blommor och planteringsarbeten och grönyteskötsel.
2 avtal kommer tecknas, separat för Blomster och planteringar och ett för Grönyteskötsel.
Avtalen tecknas per anbudsområde.
Under 2022 uppgick volymen för ramavtalet till cirka 700 000kr.
Fördelat enligt följande:
Blomster och plantering: 200 000kr
Grönyteskötsel: 500 000kr
Takvolym för samtliga upphandlande myndigheter uppskattas för ramavtalsperiod (4 år) uppgå till max 3 MSek (exkl. moms).
Volymen ovan ska ses som en information och är ingen garanti för ramavtalets arbetsvolym.
I samband med större projekt eller vid större enskilda inköp förbehåller sig beställaren rätten att begära in separata anbud.
Avtalet får inte överlåtas på annan part utan beställarens medgivande.
Omfattning