82528-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Linköping: Utrustning för urologisk undersökning
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Urologiprodukter
Referensnummer: UC-2017-178
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33125000 Utrustning för urologisk undersökning
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar olika slags katetrar och andra urologiprodukter som främst kommer att användas inom slutenvården. Upphandlingen omfattar även spolvätskor som kan användas i hemsjukvården. Spolvätskor kan komma att avropas från kommunerna i Östergötland.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
33000000 Medicinsk utrustning, läkemedel och hygienartiklar, 33141200 Katetrar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen omfattar olika slags katetrar och andra produkter som främst kommer att användas inom slutenvården som tex. spolaggregat, urinuppsamlingspåse, suprapubiskt kateterset, urinpåse, kateterpropp, kateterklämma och förbindelseslang för nefrostomikateter. Upphandlingen omfattar även spolvätskor som kan användas i hemsjukvården. Spolvätskor kan komma att avropas från kommunerna i Östergötland från regionens upphandlade distributör.
Helt eller delat anbud.
Anbudsgivare kan välja att lämna anbud på ett eller flera anbudsområden. Varje anbudsområde utvärderas och tilldelas var för sig.
Anbud kan lämnas på följande områden:
Anbudsområde 1: Tappningskateter med luer-lock fattning, Nelatonspets och hydrofil yta.
Anbudsområde 2: Tappningskateter med luer-lock fattning, Tiemannspets och hydrofil yta.
Anbudsområde 3: Tappningskateter med luer-lock fattning, kulformad spets och hydrofil yta.
Anbudsområde 4: 3-vägs kateter med Nelatonspets.
Anbudsområde 5: 3-vägs kateter med Nelatonspets, latex, förstärkt med spiral tex av nylon.
Anbudsområde 6: 3-vägs kateter med Nelatonspets, latexfri.
Anbudsområde 7: Hematurikateter 2-vägs med Couvelairespets.
Anbudsområde 8: Hematurikateter 2-vägs med Couvelairespets, latexfri.
Anbudsområde 9: Hematurikateter 3-vägs med Couvelairespets.
Anbudsområde 10: Hematurikateter 3-vägs med Couvelairespets, latexfri.
Anbudsområde 11: Hematurikateter 3-vägs med Dufourspets.
Anbudsområde 12: Hematurikateter 3-vägs med Dufourspets, latexfri.
Anbudsområde 13: Kvarliggande 2-vägs kateter hydrogelbelagd latex med Nelatonspets.
Anbudsområde 14: Kvarliggande kateter, 2-vägs hydrogelbelagd med kombination av ädelmetaller för antimikrobiell effekt.
Anbudsområde 15: Kvarliggande kateter 2-vägs hydrogelbelagd med kombination av ädelmetaller för antimikrobiell effekt, latexfri.
Anbudsområde 16: Kateter med temperatursensor med Nelatonspets, latexfri.
Anbudsområde 17: Kateter med temperatursensor med Tiemannspets, latexfri.
Anbudsområde 18: Aggregat för spolning vid cystoskopi.
Anbudsområde 19: Engångs Kateteriseringsset sterilt.
Anbudsområde 20: Suprapubiskt kateterset, fixering med pigtail.
Anbudsområde 21: Suprapubiskt kateterset minipaed för fixering med pigtail.
Anbudsområde 22: Suprapubiskt punktionsset med kuffbar kateter.
Anbudsområde 23: Suprapubiskt kateterset komplett, med seldringerteknik.
Anbudsområde 24: Spolaggregat för införande av vätska i urinblåsan vid makroskopisk hematuri.
Anbudsområde 25: Urinuppsamlingspåse med bälg för användning vid spolning av makroskopisk hematuri.
Anbudsområde 26: Förbindelseslang till Nefrostomikateter.
Anbudsområde 27: Urinuppsamlingskärl engångs utan superabsorbent.
Anbudsområde 28: Urinpåse för barn vid urinprovtagning för pojkar och flickor.
Anbudsområde 29: Kateterpropp.
Anbudsområde 30: Kateterklämma.
Anbudsområde 31: Hydrolonsyra eller liknande för instillation i urinblåsan vid tex. institiellcystit/strålcystit.
Anbudsområde 32: Citronsyrelösning för spolning av KAD.
Anbudsområde 33: Klorhexidin för sköljning av KAD, spolampull.
Anbudsområde 34: Klorhexidin för sköljning av KAD, flaska.
Anbudsområde 35: Natriumklorid för sköljning av KAD, spolampull.