See the notice on TED website
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Ramavtal mekaniska tjänster
Beskrivning: Under ledning av beställarens arbetsledning, alternativt egen arbetsledning, ska entreprenören utföra allmänt mekaniskt underhåll i Vattenfall AB Heat Swedens anläggningsområden angivna i upphandlingsunderlaget. Uppdraget kan variera i omfattning, varför stor flexibilitet i fråga om resurser och inställelsetider behövs. Oplanerade händelser kan inträffa, vilket kräver inställelse med kort varsel. Även beställning av fastprisjobb förekommer när det så är tillämpligt, exempelvis vid ombyggnationer, tillverkning av reservdelar, renoveringar och så vidare. Anbud kan lämnas på flera eller enskilt geografiskt område.
Typ av förfarande: Förhandlat förfarande med föregående meddelande om upphandling/under konkurrens
Förfarandet är påskyndat: ja
Motivering för det påskyndade förfarandet: ..
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Byggentreprenader
Huvudklassificering (cpv): 45259000 Reparation och underhåll av anläggningar
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Titel: Uppsala
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:121390:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 45259300 Reparation och underhåll av värmeverk, 50000000 Reparation och underhåll
Del (anbudsområde): LOT-0002
Titel: Drefviken
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:121390:Lot:2
Del (anbudsområde): LOT-0003
Titel: Nyköping
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:121390:Lot:3
Del (anbudsområde): LOT-0004
Titel: Motala/Askersund/Vänersborg
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:121390:Lot:4
Del (anbudsområde): LOT-0005
Titel: Gotlands Energi AB
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:121390:Lot:5