See the notice on TED website
2. Förfarande
Förfarande
Titel: JamtNät 26
Beskrivning: JamtNät har gett Region Jämtland Härjedalen i uppdrag att upphandla kommunikationstjänster inom telekom, datakom samt tillhörande tjänster. JamtNät är ett etablerat samarbete mellan Region Jämtland Härjedalen och kommunerna inom Jämtlands län. Samarbetet omfattar en gemensam tele- och datakommunikationstjänst som säkerställer effektiva, säkra och kostnadsoptimerade lösningar i hela länet. Upphandlingen avser en gemensam, robust och säker helhetslösning med höga krav på bland annat tillgänglighet, redundans, kapacitet och mobil täckning. Upphandlingen utgör grunden för driftsäkra och flexibla kommunikationstjänster i ett geografiskt stort och glesbefolkat län där tillgång till pålitliga mobila lösningar är avgörande för att upprätthålla kvalitet och effektivitet i JamtNäts verksamhetsområden.
Typ av förfarande: Selektivt
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 64200000 Telekommunikationstjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:110864:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 79510000 Telefonsvarartjänster, 72411000 Internetleverantörer
Optioner:
Beskrivning av alternativen: Avtalet omfattar optioner för viss vidareutveckling och utökning av ingående tjänster.