2. Förfarande
Förfarande
Titel: Upphandling av konsult för vidareutveckling av riskdataflödet inom risk- och avkastningsanalys till AP7
Beskrivning: Upphandlingen utgör en tjänsteupphandling och avser konsulttjänster för vidareutveckling av riskdataflödet inom risk- och avkastningsanalys till AP7. Enheten Risk & Avkastningsanalys inom AP7:s administrativa avdelning söker en konsult för vidareutveckling av integrationen mellan AP7:s portföljsystem SimCorp Dimension och risksystemet Axioma Risk samt för migrering av existerande datamodell till AP7:s data warehouse.
Intern identifierare: AP7 2023/165
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 79412000 Finansiella konsulttjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0000