82620-2020 - ResultatSverige-Säffle: Sopbilar
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Komprimerande sopbil 4 st.
Referensnummer: TFNSÅ 2019/524
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
34144511 Sopbilar
II.1.4.
Kort beskrivning
Säffle kommun avser upphandla fyra stycken baklastande sopbilar med tvåfacksaggregat, inklusive serviceavtal.
Fordonen ska användas för att samla in mat- och restavfall i separata kärl i Säffle och Åmåls kommuner. Fordonen ska levereras senast 1 juni 2021 och ska vara i drift i verksamheten 15 juni 2021.
Upphandlingen består av två prisgrupper enligt typer av hytter, grupp 1 Tre fordon ska ha frambyggd och extra lågbyggd hytt, och grupp 2 Ett fordon ska ha lågbyggd hytt.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Extra lågbyggd hytt
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
34144511 Sopbilar, 34144512 Sopbilar med komprimator
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Lågbyggd hytt
Del nr: 2