82648-2022 - ResultatSverige-Huddinge: Redovisning och revision
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal – Revision och revisionsnära tjänster
Referensnummer: HS/2021:286
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79210000 Redovisning och revision
II.1.4.
Kort beskrivning
Huddinge Samhällsfastigheter genomför denna upphandling som en samordnad upphandling där även Huge Bostäder är avropsberättigad part. Upphandlingen avser ramavtal och omfattar den lagstadgade revisionen i enlighet med 9 aktiebolagslagen, kommunallagen och god revisionssed samt revisionsnära tjänster såsom till exempel rådgivning inom
- komplexare redovisningsfrågor och angående K3
- intern kontroll och styrning
- hållbarhetsredovisning enligt GRI
- finansiell riskhantering
- risk management
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
79212000 Revision, 79212200 Internrevision
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen