82654-2022 - ResultatSverige-Visby: Drift av avfallsupplag
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Drift av återvinningscentral
Referensnummer: TN 2020/3769
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90530000 Drift av avfallsupplag
II.1.4.
Kort beskrivning
Syftet med upphandlingen är att uppfylla Region Gotlands skyldighet att omhänderta grovavfall, det vill säga skrymmande hushållsavfall och farligt avfall från främst hushåll.
Upphandlingen omfattar bemanning och drift av återvinningscentralen i Hemse
Beskrivning
Syftet med upphandlingen är att uppfylla Region Gotlands skyldighet att omhänderta grovavfall, det vill säga skrymmande hushållsavfall och farligt avfall från främst hushåll. Upphandlingen omfattar bemanning och drift av återvinningscentralerna i Fårösund, Ljugarn, Hemse, Klintehamn samt Burgsvik.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen