See the notice on TED website
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Ramavtal Byggentreprenader 3 - 7 Mkr
Beskrivning: Umeå kommun, i egenskap av inköpscentral, upphandlar ramavtal avseende byggentreprenader mellan 3 - 7 Mkr för deltagande enheter i enlighet med förfrågningsunderlag.
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Byggentreprenader
Huvudklassificering (cpv): 45000000 Anläggningsarbete
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:113634:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 45210000 Byggnadsanläggning, 45200000 Delar av eller kompletta bygg- och anläggningsarbeten samt väg- och vattenarbeten, 45212000 Bygg- och anläggningsarbeten: byggnader för fritidsaktiviteter, idrott, kultur, inkvartering och restaurangverksamhet, 45400000 Färdigställande byggnadsarbeten