82683-2023 - ResultatSverige-Jönköping: Programvara för analys eller forskning
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Analysplattform för mikrobiologisk molekylärdiagnostik främst avseende Klamydia/GC och primärscreening av HPV
Referensnummer: RJL 2022/1176
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
48461000 Programvara för analys eller forskning
II.1.4.
Kort beskrivning
automatiserad instrumentation och mjukvara för hantering av primärrör/-burk till molekylärdiagnostiska svar för C. trachomatis och N. gonorrhoeae (årsvolym ca 16 000 st), HPV (årsvolym ca 25 000 st) och M.genitalium (årsvolym ca 1500 st).
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
33696000 Reagens och kontrastmedel, 48180000 Medicinsk programvara, 85148000 Medicinsk analys
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingsvärde
Köparens nuvarande behov, under avtalsperioden är efterfrågad analysplattform inkl reagens och förbrukning.
Utöver analysplattformen tillkommer behov av reagens och förbrukning. Behov av reagens och förbrukning grundas på att Köparen utför ca 16000 CT/NG, 25000 HPV och 1200 MG antal analyser/år.
Takvolymen för detta ramavtal är 21000 CT/NG, 33000 HPV och 1600 MG antal analyser/år inklusive tillhörande förbrukning.
Notera att med total takvolym avses den bestämda gräns för hur mycket som är tillåtet att köpa från ramavtalet och angiven takvolym inte är lika med den uppskattade volymen.
Samtliga i upphandlingsdokumenten redovisade värden och/eller volymer är uppskattade uppgifter och Köparen garanterar därför inte att dessa uppnås under avtalsperioden. Köparens avrop enligt kommande avtal står i relation till dennes behov vid varje tidpunkt under avtalsperioden.