82684-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Kungsbacka: Programvaruutvecklingstjänster för webbservrar
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Webbpubliceringsverktyg (CMS)
Referensnummer: 21/9
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72212222 Programvaruutvecklingstjänster för webbservrar
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen syftar till att teckna avtal om att leverera en plattform för webbpublicering (CMS) som ska stödja Kungsbacka kommuns behov av att bygga och anpassa sina nya webbplatser.
Avtalet ska omfatta plattformen, licens, infrastruktur, drift, versionsuppdateringar, support och förvaltning.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
48200000 Programvara för nätverk, Internet och intranät, 48825000 Webbservrar, 72212200 Programvaruutvecklingstjänster för nätverk, Internet och intranät, 72250000 System- och stödtjänster, 72267000 Underhåll och reparation av programvara, 72415000 Webbvärdtjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Sista anbudsdag
Anbud ska vara inkommen senast 16.3.2021 23:59.
Omfattning/Volym
Kommunen avser att på den nya plattformen samla flera befintliga webbplatser i en ny webbplats, nya Kungsbacka.se, som ska vara kommunens primära digitala informationskanal. Utöver detta kommer det finnas ytterligare 2 - 3 varaktiga webbplatser och under kortare perioder kommer det dessutom förekomma så kallade kampanj-webbplatser.
Kommunen uppskattar att nya Kunsgbacka.se kommer ha cirka 500 000 - 750 000 sidvisningar per månad baserat på dagens siffror och med hänsyn tagen till ökad trafik på webbplatsen över tid.
Kommunens behov kan komma att ändras under avtalstiden och därför måste vara möjligt att enkelt utöka både antal webbplatser och antal sidvisningar.
Plattformen kommer att användas av cirka 250 - 300 användare fördelat på följande användargrupper:
Kommunikatör (20 - 30 användare)
Redaktör (150 - 200 användare)
Kriskommunikatör (5 - 10 användare)
Granskare (50 användare)
Systemförvaltare (1 användare)
Leveranstid
Kommunen driver ett införandeprojekt för nya Kungsbacka.se där utvecklingen av den nya webbplatsen beräknas starta 16.8.2021.
Införandet av kommunens nya plattform för webbpublicering måste anpassas till denna tidplan och därmed måste plattformen finnas på plats 16.8.2021. Kort därefter måste kommunens kommunikatörer och redaktörer utbildas i den nya plattformen. Därefter följer en period av acceptanstester innan kommunen kan göra ett leveransgodkännande. Se vidare i Kommersiella villkor.