2. Förfarande
Förfarande
Titel: Västlänken E06 Del 2 BEST-Utförandeentreprenad
Beskrivning: Västlänken E06 Del 2 BEST-Utförandeentreprenad omfattande delsträckor Korsvägen och Haga. I utförandeentreprenaden ingår även konstruktionsansvar för kontaktskena och 33 teknikhus.
Intern identifierare: KOM-418307
Typ av förfarande: Förhandlat förfarande med föregående meddelande om upphandling/under konkurrens
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Byggentreprenader
Huvudklassificering (cpv): 45233000 Anläggningsarbete för motorvägar, vägar, järnvägar samt start- och landningsbanor
Ytterligare klassificering (cpv): 45234000 Anläggningsarbete för järnvägar och linbanesystem, 45234115 Arbeten med järnvägssignaler, 45234116 Spåranläggning, 45234123 Järnvägsarbeten delvis under jord, 45234160 Anläggningsarbeten för kontaktledningar
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: Västlänken E06 BEST Del 2-Utförandeentreprenad