82717-2018 - ResultatSverige-Västerås: Motorfordon för särskilda syften
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Midjestyrd Hjullastare/Lastmaskin
Referensnummer: 2017/0666-VKF
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
34144000 Motorfordon för särskilda syften
II.1.4.
Kort beskrivning
Midjestyrd Hjullastare för lastning av energiråvara, exempelvis grovavfall från hushåll och verksamheter, returträ, stadsnära GROT, resårmöbler m.m. Hjullastaren kommer att användas i en dammig miljö. Den kommer även att brukas på ett flertal platser och köras mellan dessa på allmänna vägar. Leveransen omfattar serviceavtal.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
34140000 Tyngre motorfordon, 34144710 Hjullastare
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen