2. Förfarande
Förfarande
Titel: Tjänstekoncession återbruksfraktionerna möbler och föremål
Beskrivning: Syftet med upphandlingen är att ingå tjänstekoncesssionskontrakt med aktörer som kan behandla och förbereda produkter och material som kommer in till stadens återvinningscentraler för återbruk. Syftet är också att inkommet material som lämpar sig för återbruk i så stor utsträckning som möjligt ska återbrukas, försäljas vidare och skapa ytterligare värde i samhället. Vidare vill SVOA främja lokalt återbruk och undvika långa transporter. Målet är att så många föremål och möbler som möjligt ska återanvändas genom olika insatser.
Intern identifierare: 25SVOA1018
Typ av förfarande: Öppet
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 90510000 Avfallshantering
Ytterligare klassificering (cpv): 90514000 Återvinning av avfall
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: Tjänstekoncession återbruksfraktionerna möbler och föremål