2. Förfarande
Förfarande
Titel: TI 2024-1272 Förbrukningsvaror till NO-ämnen
Beskrivning: Denna upphandling avser undervisningsmaterial till naturorienterade ämnen (NO-ämnen) (kemikalier, förbrukningsvaror, utrustning, instrument med mera) till Södertälje kommuns och Salems kommuns förskolor, grundskolor och gymnasieskolor, samt skolor och förskolor Avtalet omfattar ett heltäckande sortiment av undervisningsmaterial av förbrukningsvaror inom NO-undervisning gällande: fysik, teknik, kemi och biologi.
Intern identifierare: TI 2024-1272 Förbrukningsvaror till NO-ämnen
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Varor
Huvudklassificering (cpv): 39162000 Skolutrustning
Ytterligare klassificering (cpv): 39162100 Undervisningsutrustning, 39162110 Undervisningsmaterial, 39162200 Hjälpmedel och apparater för undervisning, 80000000 Undervisning och utbildning, 80100000 Grundskoleundervisning, 80200000 Högstadie- och gymnasieundervisning, 80210000 Teknisk och yrkesmässig undervisning på högstadie- och gymnasienivå
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Titel: Generell del
Beskrivning: Denna upphandling avser undervisningsmaterial till naturorienterade ämnen (NO-ämnen) (kemikalier, förbrukningsvaror, utrustning, instrument med mera) till Södertälje kommuns förskolor, grundskolor och gymnasieskolor. Avtalet omfattar ett heltäckande sortiment av undervisningsmaterial av förbrukningsvaror inom NO-undervisning gällande: fysik, teknik, kemi och biologi.
Ytterligare klassificering (cpv): 38000000 Laboratorieutrustning, optisk utrustning och precisionsutrustning (exkl. glas), 39162100 Undervisningsutrustning, 39162110 Undervisningsmaterial, 39162200 Hjälpmedel och apparater för undervisning, 80000000 Undervisning och utbildning, 80200000 Högstadie- och gymnasieundervisning, 80210000 Teknisk och yrkesmässig undervisning på högstadie- och gymnasienivå
Del (anbudsområde): LOT-0002
Titel: Generell del (1)
Huvudklassificering (cpv): 38000000 Laboratorieutrustning, optisk utrustning och precisionsutrustning (exkl. glas)