See the notice on TED website
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Kommunikationstjänst produktionsbyrå
Beskrivning: Syftet med upphandlingen är att etablera ett nära samarbete med en leverantör som kan leverera innehållsproduktion för att informera, inspirera och engagera våra målgrupper. Produktion av text såväl som visuellt material kommer att ingå.
Intern identifierare: 2024-9470
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 79000000 Företagstjänster: lagstiftning, marknadsföring, rådgivning, rekrytering, tryckning och säkerhet
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Titel: Krav på leverantören
Beskrivning: Energimyndigheten behöver en leverantör som har en erkänd kreativ höjd samt stor produktionskapacitet. En leverantör som drivs av ett stort samhällsengagemang och har ett genuint intresse av samhällsutveckling och hållbarhet. Denna leverantör ska också med mycket stor kostnadseffektivitet producera enklare och återkommande underlag. Stor vikt läggs vid digital produktion där arbetet omfattar både statiskt och rörligt underlag. Ramavtalsleverantören kommer att ha funktionen som produktionsbyrå vilket innebär att jobba nära Energimyndighetens andra upphandlade leverantörer inom kommunikationstjänster samt med interna resurser. Beställarna består av medarbetare på kommunikationssekretariatet men ofta i nära samarbete med kollegor inom övriga verksamheten. Uppdrag kommer omfatta tjänster inom kreativ kommunikation och innehållsproduktion. Uppdraget kan vara en del av, eller en helhet, och definieras av att producera, utveckla, genomföra och följa upp en kommunikationsaktivitet mot uppsatta kunskaps-, attityd- och/eller beteendemål och/eller briefer. Då uppdragen kan komma med stor variation och intensitet, är flexibilitet i kapacitet viktigt. Uppdragen kan i vissa fall komma att ha en leveranstid på 4–24 timmar. Men ofta kan uppdragen vara de motsatta, dvs ha lång handläggningstid.
Intern identifierare: 1613295-6807b41b2903332878be0d57
Huvudklassificering (cpv): 79340000 Reklam och marknadsföring
Del (anbudsområde): LOT-0002
Titel: Utvärdering
Beskrivning: Upphandlingen omfattar framför allt tjänster inom grafisk formgivning och produktion men även andra typer av kommunikationstjänster. Ofta rör det sig om tjänster som ska utföras med kort framförhållning och med kort produktionstid, ibland parallella uppdrag.
Intern identifierare: 1613299-6807b41b2903332878be0d5b
Del (anbudsområde): LOT-0003
Titel: Krav på anbudet_
Intern identifierare: 1722246-682747eced71d21b9acd3429