2. Förfarande
Förfarande
Titel: Dynamiskt inköpssystem (DIS) - Trafikkonsulter inom allmän kollektivtrafik
Beskrivning: Det dynamiska inköpssystemet omfattar konsulter för den allmänna kollektivtrafiken med buss, spårvagn, tåg och båt som har kompetenser inom följande konsultområden: 1. Trafikplanering 2. Trafikutveckling 3. GIS 4. Infrastruktur 5. Spårtrafik (Tåg och spårvagnstrafik) 6. Båttrafik 7. Depå & logistik 8. Hållbarhet 9. Säkerhet och beredskap 10. Projektledning/verksamhetsutveckling 11. Upphandlingskonsulter (trafikavtal)
Intern identifierare: 2025/0856
Typ av förfarande: Annat förfarande i flera steg
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 71311200 Konsulttjänster för transportsystem
Ytterligare klassificering (cpv): 71311000 Konsulttjänster för väg- och vattenbyggnad, 71311210 Konsulttjänster för vägar, 71311300 Konsulttjänster för infrastruktur
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0000