82872-2025 - Konkurrensutsättning
Sverige – Anläggningsarbeten för flerfamiljshus – Kv. Persikan 6: DE 31 Finplanering inklusive yttre VA
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Byggentreprenader
2. Förfarande
Förfarande
TitelKv. Persikan 6: DE 31 Finplanering inklusive yttre VA
BeskrivningStockholmshem uppför inom kvarteret Persikan 6 (tidigare 5) på Södermalm i Stockholm flerbostadshus med 151 lägenheter och förskola, livsmedelsaffär, mindre lokaler samt garage. Total BTA är ca 24 000 m2 fördelat på ca 11 200 m2 BOA respektive ca 5400 m2 LOA. Denna entreprenad omfattar finplanering inklusive yttre VA
Intern identifierareSHEM 2025/126
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artByggentreprenader
Huvudklassificering (cpv): 45211000 Anläggningsarbeten för flerfamiljshus
Ytterligare klassificering (cpv): 45236000 Markanläggning, 45236230 Markanläggning för trädgårdar
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
Intern identifierareKv. Persikan 6: DE 31 Finplanering inklusive yttre VA